Projekt wnętrz – jak przebiega i z jakich etapów składa się współpraca?
Pamiętaj, że opracowanie projektu to cały proces, który trwa co najmniej kilka tygodni, a jego długość zależy także od Twojej decyzyjności.
Zarezerwuj termin współpracy z odpowiednim wyprzedzeniem!
Weź pod uwagę, że ekipa remontowa będzie mogła rozpocząć pracę dopiero wtedy, gdy ustalimy wszelkie kwestie dotyczące projektowanej przestrzeni, a rysunki techniczne będą gotowe.
PROJEKT WNĘTRZ – WYCENA I PODPISANIE UMOWY
Współpraca rozpoczyna się w momencie akceptacji przez Ciebie wyceny, określenia formy współpracy (zobacz: Projektowanie wnętrz – oferta projektowa) i podpisania umowy na wykonanie projektu wnętrz.
BADANIE POTRZEB – ANKIETA
Na tym etapie rozpoczyna się właściwa praca nad projektem wnętrz. Po pierwsze muszę dowiedzieć się jakie są Twoje potrzeby, preferencje, jakim budżetem na wykończenie mieszkania dysponujesz i czego oczekujesz. Udostępniam Ci do uzupełnienia rozbudowany plik, który nazywam ankietą potrzeb klienta. Stawiam na wygodną komunikację, więc ankietę możesz wypełnić online będąc w dowolnym miejscu na świecie.
ANALIZA POTRZEB
Organizuję spotkanie, by wspólnie omówić uzupełnioną wcześniej przez Ciebie ankietę. Analizujemy możliwe do zastosowania rozwiązania i pomysły, ustalamy kolorystykę i materiały, które będą zastosowane w projekcie wnętrz. Dopytuję Cię też o konkrety, przykładowo chcę na jak najwcześniejszym etapie dowiedzieć się, czy szukać dla Ciebie umywalki nablatowej czy wpuszczanej w blat.
WYBÓR UKŁADU FUNKCJONALNEGO
Przechodzimy do wyboru układu funkcjonalnego. Niezależnie od wybranego przez Ciebie pakietu projektu wnętrz, przedstawiam Ci dwie koncepcje rozmieszczenia ścian działowych, mebli, sprzętów i innych elementów wyposażenia. Wskazuję wady i zalety obu rozwiązań i zostawiam Ci czas do namysłu. Od tej pory już do końca współpracy będziemy opierać się na wybranej przez Ciebie koncepcji funkcjonalnej.
WIZUALIZACJE WNĘTRZ
Kiedy mamy już zatwierdzony układ funkcjonalny, zabieram się za opracowanie wizualizacji projektowanych wnętrz w oparciu o wcześniejsze ustalenia i zgromadzone inspiracje. Dla projektanta jest to zwykle najbardziej czasochłonny etap projektu wnętrz. Gotowe wizualizacje otrzymujesz elektronicznie w postaci plików .jpg do akceptacji.
NANOSZENIE ZMIAN I POPRAWEK
W zasadzie jest to ostatni etap, na którym zgłoszenie poprawek czy zastrzeżeń do projektu ma sens. W przypadku wyboru pakietu podstawowego nasza współpraca kończy się po zatwierdzeniu przesłanych przeze mnie wizualizacji. Jeżeli natomiast wybrałeś pakiet kompleksowy, to kolejną moją czynnością jest praca nad dokumentacją techniczną dla Twojej ekipy remontowej. Zgłoszenie chęci dokonania zmian w projekcie w momencie, gdy prace nad dokumentacją techniczną są już w toku, wiąże się często z koniecznością modyfikacji tej części rysunków, która jest już gotowa.
DOKUMENTACJA TECHNICZNA
Ostatni etap projektu wnętrz, czyli wspomniana już wyżej dokumentacja techniczna (nazywana także dokumentacją wykonawczą, rysunkami technicznymi). Są to szczegółowe linearne rysunki, które po zakończeniu współpracy wręczysz swojej ekipie remontowej. Rysunki te stanowią swoistą instrukcję realizacji projektu, by otrzymać efekt taki, jak przedstawiony na wizualizacjach. Pamiętaj, że na etapie realizacji projektu pozostaję do dyspozycji pod telefonem i mailem.